تبلیغات
مشکین شهر - جاذبه های دیدنی شهر2
مشکین شهر

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جاذبه های دیدنی شهر2

● مقبره شیخ حیدر
برج بلندی است در مرکز شهر و امنسوب به شیخ حیدر، پدر شاه اسماعیل اول می باشد. مقبره یاد شده به شکل برج مدور و با ارتفاع ۱۸/۵ متر و قطر ۱۰/۵ می باشد. این بنا از خارج با کاشی های فیروزه ای رنگ به آیات ۲۷ - ۲۸ و ۲۹ سوره فتح و همچنین لفظ «جَل جلالُهُ» ر اشکال مختلف و با خط کوفی بنایی مزین گشته است. در مورد قدمت بنا و تاریخی احداث آن اظهارات گوناگونی ابراز شده است که «دونالد ویلبر» معتقد است این بنا از آثار قرن ۷ و ۸ ه.ق.است و در دوره صفویه به تکمیل و تزئینات کاشی کاری آن همت گماشته اند. با توجه به تخریب کتیبه به جای مانده مقبره که تاکنون هیچ سند و مدرکی مبنی بر تاریخ دقیق احداث این بنادر دست نبوده. اخیرا توسط آقای قوچانی، کارشناس سازمان میراث فرهنگی کشور کتیبه موجود بر سر در ورودی این برج بازخوانی شده که آن را به سال ۷۳۱ ه.ق. یعنی دوره حکومت ابوسعید بهادرخان آخرین حکمران سلسله مغول در ایران نسبت می دهند.در سال ۱۳۸۰ طرح سامان دهی حریم مقبره در هیئت دولت به تصویب رسید. این طرح شامل دو مرحله کلی است، مرحله اول شامل بازسازی کتیبه های فروریخته و مرمت بنای تاریخی و مرحله دوم ساماندهی اطراف این اثر می باشد . لازم به یادآوری است مقبره شیخ حیدر در تاریخ ۱۸ تیرماه ۱۳۱۱ ه.ش. تحت شماره ۱۸۴ جزو آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
● کهنه قلعه
این قلعه در ورودی مشکین شهر (خیاو) در ارتفاع ۵۰ متری خیاوچای قرار گرفته و از ۳ طرف با شیب تند به خیاوچای منتهی می شود. قله سبلان در قسمت جنوبی قلعه خودنمایی می کند.
● جنگل حاتم بیک
با مساحت حدود ۱۹۸ هکتار درجنوب غرب شهرستان مشکین شهر قرار گرفته است . در سال ۷۱-۷۰ مرکز تحقیقات تبریز متوجه خشکیدگی درختان بلوط این جنگل گردید و در پی آن بازدیدهایی توسط مهندس عارفی پور و هیات ارزشیابی طرحهای تحقیقاتی صورت گرفت و نتیجه بصورت گزارش و ارائه سخنرانی در اسفند ۸۱ با حضور کارشناسان و اعضای هیات علمی مراکز تحقیقات جنگلها و مراتع و ادارات کل منابع طبیعی سراسر کشور در موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع ( اتوبان تهران ـ کرج )بیان شد .در این جلسه عوامل مخرب و بیماریهای تشخیص داده شده ذکر و از حذف درختان آلوده بعنوان یک روش مقابله و پیشگیری از گسترش آفت یاد شد. این گزینه توسط اداره منابع طبیعی اردبیل بعنوان اقدام مقابله برگزیده شد و برداشت و خروج پایه های آلوده به پیمانکار و با هدف زغال گیری واگذار گردید. اما گفته های مردم روستا از خروج کامیون کامیون چوبهای درختان سالم بجای خشکیده ها و بیمارها حکایت می کند .
● قلعه نودوز یا نودژ(بلعه داغ)
این قلعه در محلی بین اهر و مشکین شهر و در گردنه ای معروف به نودوز واقع شده است. این قلعه مربوط به دوره ساسانی است و دارای دو برج و یک دیوار مدور می باشد، که دو برج را به یکدیگر متصل می کند و در زیر آن برج دیگری واقع بوده که قسمت هایی از آن خراب شده و از بین رفته است. مصالحی که در این بنا به کار رفته، از سنگ های تراشیده قالبی است که به وسیله ملات ساروج در هم آمیخته است. در دوره اسلامی و احتمالا اوایل اسلام بر فراز قلعه تاسیسات دیگری ساخته شده است که از خشت خام می باشد. وجود باران های مداوم، خشت های گلی را فرسوده و از بین برده است و تنها اثری از آن ها باقی مانده است. قلعه فقط در بخشی که به جاده و گردنه مشرف است، تاسیساتی دارد. طرف دیگر آن دره بسیار عمیق و وحشتناک است که راه به جایی ندارد.
● پارک جنگلی
در جنوب شرقی شهر واقع شده است و جاده ای اسفالته به طول ۳ کیلومتر دارد در روزهای تعطیل محل گردش و تفریح ساکنان بومی و مسافران است
● شیروان دره سی
در ۳۰ کیلو متری جنوب شرقی مشکین شهر و درارتفاع ۲۲۰۰ متری واقع شده است مساحتش بالغ بر ۷۵ کیلو مترمربع است و محل زندگی حیوانات وحشی و پرندگان می باشد همچنین دارای صخره ها و غارهای دیدنی است محل اصلی ورود به دره در ۵ کیلو متری پائین آبگرم معدنی شابیل قرار دارد و برای ورود به آن باید از کنار آبشاری با ارتفاع ۴۰ متر به سمت پائین صخره نوردی کرد آبشارهای دوقلوی شیروان دره در نوع خود بی نظیر است
● دیوقالاسی
این بنا که طی شماره ۶۳۰ به ثبت آثار ملی رسیده است به «قلعه دیو» که اهالی به آن «دیو قالاسی» می گویند، معروف است. این قلعه در شمال خاوری مشکین شهر ما بین روستای قوزلو و کویج و در دامنه کوه سبلان قرار دارد و از مسیر جاده انار – قوزلو می توان آن را بهتر دید. با توجه به موقعیت قلعه و اشراف کامل آن به مناطق اطراف، اهمیت فوق العاده سوق الجیشی آن زیاد بوده است. سفال های نخودی رنگ که از این قلعه به دست آمده، قدمت آن را به قبل از اسلام می رساند. قلعه با سنگ های بزرگ به ابعاد ۶۰ سانتی متر در ۲ متر و ۱۰ سانتی متر به شیوه قلعه های اوراتورها بدون ملات ساخته شده و دارای طبقات مختلف بوده که قسمت اعظم آن از بین رفته است.
● چشمه های معدنی مشکین شهر.
این شهرستان دارای نه دهنه چشمه معدنی است که به فاصله تقریبی ۱۹ کیلومتری از مشکین شهر قرار دارند. این چشمه های معدنی عبارت اند از:
۱) چشمه قیزجه مشکین شهر
۲) چشمه آبگرم قوتورسوئی لا هرود
۳) چشمه ایلا ندو
۴) چشمه آبگرم شابیل
۵) چشمه دوبدو (دودو)
۶) چشمه آبگرم موئیل
۷) چشمه قوتورسوئی موئیل
۸) چشمه آق سو مشکین شهر
۹) چشمه ملک سوئی
▪ چشمه آبگرم قینرجه :
این چشمه در جنوب مشکین شهر و به فاصله تقریبی ۱۵کیلومتری آن واقع شده است. به سبب گرمای زیاد، آب چشمه رابا مقداری آب سرد رودخانه می آمیزند و در حوضچه ای برای استحمام مورد استفاده قرار می دهند.آب چشمه در ردیف آب های معدنی کلرورسدیک یا کلرور هیپوتونیک و گازدار و خیلی گرم و داغ است. استفاده از این آب برای درمان لنفاتیسم، راشی تیسم، بیماری های زنانه، روماتیسم های مزمن سودمند است و نیز صفرا آور و زیاد کننده ترشحات دهان و معده است. به خاطر دمای بالای آب چشمه، به عنوان تسکین دهنده، ضدتورم، ضد درد، تسهیل کننده عمل تنفس و اتساع عروق سطحی بدن مورد استفاده قرار می گیرد. این چشمه در جنوب مشکین شهر و به فاصله تقریبی ۱۱ کیلومتری آن واقع شده است. به سبب گرمای زیاد، آب چشمه رابا مقداری آب سرد رودخانه می آمیزند و در حوضچه ای برای استحمام مورد استفاده قرار می دهند.آب چشمه در ردیف آب های معدنی کلرورسدیک یا کلرور هیپوتونیک و گازدار و خیلی گرم و داغ است. استفاده از این آب برای درمان لنفاتیسم، راشی تیسم، یماری های زنانه، روماتیسم های مزمن سودمند است و نیز صفرا آور و زیاد کننده ترشحات دهان و معدی است. به خاطر دمای بالا ی آب چشمه، به عنوان تسکین دهنده، ضدتورم، ضد درد، تسهیل کننده عمل تنفس و اتساع عروق سطحی بدن مورد استفاده قرار می گیرد.
▪ چشمه آبگرم قوتورسوئی :
این چشمه یکی از مشهورترین چشمه های مشکین شهر و دامنه سرسبز سبلان است که در ۲۵ کیلومتری جنوب لاهرود و ۴۸ کیلومتری جنوب مشکین شهر واقع شده است. درجه حرارت آب در حوض و نزدیک مظهر چشمه، ۴۱ درجه است. آب این چشمه، در گروه آب های معدنی سولفاته کلسیک و سدیک و گوگرددار گرم قرار دارد. این چشمه در درمان بیماری های روماتیسمی و پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. آب این چشمه روی بیماری های مجاری تنفسی، برونشیت های مزمن همراه یا بدون آسم، سرفه های تشنجی، تشنجهای عضلا نی، جوش های بدن و آماس و دردهای مفصلی اثر مفید و موثر دارد. چشمه قوتور سوئی که در حقیقت از لحاظ درمانی نگین چشمه های سبلان محسوب می شود به علت داشتن مقدار زیادی گاز SH۲ و حرارت حدود ۳۸ درجه سانتیگراد جایگاه محسوسی در میان تمام چشمه های سبلان دارد . در منابع بین المللی کنگره های هیدرولوژی در اروپا بارها روی اثر گاز SH۲ که از لحاظ علمی ثابت شده تاکید می شود. در حالیکه اثر کاتیون ها و آنیون ها و مواد معدنی در سایر چشمه ها که فاقد گاز مزبور هستند هنوز از نظر علمی مورد بحث است بنا بر این با استناد به عصاره کنگره های تشکیل شده اثر گاز SH۲ در بدن ثابت شده و بطور خلاصه به این ترتیب است که گاز SH۲ پس از حدود ۴۰ ثانیه یعنی کمتر از یک دقیقه به مقدار زیاد در پوست بدن انسان جذب می شود و نفوذ می کند (مشاهده عینی آن سرخی خیلی زیاد استفاده کنندگان از چشمه آب معدنی قوتور سوئی است که پس از چند دقیقه در پوست و بدن استفاده کنندگان مشاهده می گردد)و این به علت نفوذ گاز SH۲ و متعاقب آن باز شدن مویرگ ها و عروق زیر پوست می باشد که در اصطلاح پزشکی آن را گشادگی رگ ها (Vasodilation)می گویند در اثر این عمل پر خونی زیاد در زیر پوست ایجاد شده ودر اطراف مفصل ها از جمله مفصل های ستون فقرات زانو شانه ها خون بشدت جریان پیدا نموده و بطور خلاصه اثر درمانی خود را به علت جریان شدید خون در این نواحی که قبلا کم بوده ایجاد می نماید و نهایتا در مفصل ها ایجاد کم دردی و یا بی دردی می کند. این خلاصه ای از اثر اولیه گاز SH۲ است که این گاز پس از نفوذ در پوست در سلول های ایمنی مسئول دفاع بدن اثر گذاشته و در سیستم ایمنی بدن که وظایف آن به عهده گلبول های سفید است دخالت نموده و نهایتا پس از استفاده های متعدد از آب گازداربه مدت سه هفته سیستم ایمنی نیز تغییراتی حاصل نموده و این خود باعث بهبودی بعضی از اشکال رماتیسمی می شود .
▪ چشمه آبگرم ایلاندو :
در فاصله ۱۱ کیلومتری جنوب مشکین شهر از زمین می جوشد. آب چشمه ایلاندو از نوع آب های معدنی کلروسولفاته بیکربناته کلسیک گازدار و گرم است. به خاطر دمای بالای آب، تسکین دهنده دردهای عمومی بدن و تقویت کننده حالت عمومی بدن و نیز تمدد اعصاب است و نیز به موجب داشتن بیکربنات و سولفات می توان از آن برای درمان بیماری های جلدی، دردهای روماتیسمی مزمن، بیماری های تنفسی و گوارشی، بیماری های زنانه استفاده کرد.
▪ چشمه آبگرم شابیل :
این چشمه در۲۷ کیلومتری لاهرود و در چند کیلومتری آبگرم قوتورسوئی و در پای تپه ای واقع شده است. دمای آب در مظهر چشمه ۴۸ درجه سانتی گراد است. ظاهر آب زلال، کمی ترش مزه، بی رنگ و نیز کمی بودار است. آب این چشمه، در ردیف آب های معدنی اسید بیکربنات یا بیکربناته سدیک قرار دارد. به خاطر وجود مقدار زیادی اسید کربنیک، از آب آن برای درمان بیماری های حرکتی، عصبی (درمان پادرد و کمر درد) استفاده می شود.
● قلعه ارشق
قلعه تاریخی ارشق هم چون سایر قلعه های قره داغ آذربایجان در ۶۲ کیلومتری شمال باختری مشکین شهر و در سواحل باختری رودخانه پر آب قرار دارد و دریک منطقه بی نظیر (از لحاظ طبیعت) واقع شده است. از نظر تاریخی، ارشق در منطقه ای قرار گرفته که در عهد اشکانیان و ساسانیان مهد تمدن باستان بوده و آثار به دست آمده از دل خاک نشان گر این واقعیت است. آثار عتیقه محدوده ارشق و آن چه از کندوکاو ارشق به دست آمده زینت بخش موزه ها بوده و ما را به یک دوره بی نظیر تاریخی رهنمون می سازد. ارشق را در کتاب های جغرافیایی قدیم جزو تومان مشکین به حساب آورده اند. چنان چه در سابقه تاریخی این مجموعه آمده است « تومان مشکین، در این ۷ شهر است، مشکین، خیاو، انار، ارجق(ارشق) و اهرو تکتپه و کلیبر». ارشق از نظر طبیعت منطقه بسیار زیبای مشکین شهر بوده و جالب ترین مراتع بهاره و پاییزه عشایر شاهسون می باشد. دهستان ارشق که «قلعه ارشق» به نام آن معروف شده است از خاور به خاک جمهوری آذربایجان، از باختر به دهستان مشکین خاوری و از شمال به دهستان برزند و اجارود و خروسلو محدود می شود. برای رسیدن به قلعه ارشق باید از میدان مرکزی مشکین شهر به طرف روستای نصیرآباد حرکت کرد و از روستای تنبق که در کنار رود پرآب قره سو بنا شده گذشت. قلعه ارشق روی یک صخره بسیار بلند کوهستانی بنا شده است که دارای برج ها و باروهای متعدد می باشد که در اثر گذشت ایام ویران شده وآن چه باقی مانده تعداد ۴ عدد برج نیمه استوانه ای و یک اتاق بزرگ و بقایای دیواره قلعه است. قلعه ارشق از سه طرف به پرتگاه ها عمیق و مخوف کوهستانی مشرف می شود و تنها از یک سمت و بخش خاوری آن می توان به قلعه راه یافت. نوع سنگ های به کار رفته از سنگ های لاشه ای بوده و ملات آن از نوع ساروج آهکی می باشد. در مورد وجه تسمیه ارشق نیز باید یاد آور شویم در زمان اشکانیان که سرزمینی وسیع از جمله سرزمین آذربایجان را در تصرف داشتنند، به خاطر نبرد با دولت امپراطوری روم برای تسلط بر ارمنستان و ضمیمه آن نواحی به ایران و ایجاد منطقه حایل بین ایران و امپراطوری روم مهم ترین و بزرگ ترین لشکرکشی های تاریخی در آذربایجان انجام گرفته است و به علت نیاز به دفاع در مقابل هجوم دشمنان یا استقرار نیروهای تدافعی و احداث پادگان های نظامی ضرورت چنین ایجاب کرده که در تمام کوهستان های بلند و مهم استراتژیکی قره داغ آذربایجان، قلعه های نظامی احداث و ایجاد گردد. نام قلعه ارشق شاید مشتق از کلمه «ارشک» یا «اشک» که لقب شاهان اشکانی بوده گرفته شده و این قلعه نیز به نام یکی از شاهان آن سلسله بنا شده، و در درازای تاریخ به نام قلعه ارشق معروف گشته است و در حال حاضر آثار به دست آمده در محدوده ارشق این واقعیت را که قلعه ارشق از قلعه های نظامی دوره اشکانیان بوده است نشان می دهد.

livejasmin credit hack
جمعه 4 اسفند 1396 03:24 ق.ظ
بلافاصله آماده هستم که صبحانه بخورم، وقتی که دوباره صبحانه خوردم تا اخبار بیشتری بخوانم.
cannabis
پنجشنبه 3 اسفند 1396 06:51 ب.ظ
پست بسیار زیبا من فقط بر وبلاگ شما گشتم و خواستم
می گویند که واقعا از مطالب وبلاگ شما گشت و گذار لذت بردم.
پس از همه من به اشتراک RSS خود را
و امیدوارم که خیلی زود نوشتید
Free Nintendo
پنجشنبه 7 دی 1396 06:51 ب.ظ
سلام، من فکر می کنم سایت شما ممکن است مسائل سازگاری مرورگر را داشته باشد.
هنگامی که من در سایت وبلاگ شما در Chrome نگاه می کنم، به نظر می رسد خوب است، اما هنگام باز کردن در اینترنت
اکسپلورر، برخی از آنها همپوشانی دارند. من فقط می خواستم به شما بدهم
یک سر سریع! دیگر پس از آن، وبلاگ عالی!
Nintendo giveaway
سه شنبه 7 آذر 1396 11:04 ب.ظ
ضرب و شتم عالی من آرزو می کنم در حالی که شما خود را اصلاح کنید
وب سایت، چگونه می توانم برای یک وب سایت اشتراک گذاری کنم؟ حساب من به معامله مناسب کمک کرد.
من کمی از این پخش تلویزیونی ایده ای شفاف ارائه داده ام
cam4 token generator(cam4 hack)
دوشنبه 6 آذر 1396 09:57 ب.ظ
Hmm هر کس دیگری مشکلی با تصاویر موجود در بارگیری این وبلاگ دارد؟

من سعی میکنم بفهمم که آیا مشکلش در پایان من و یا در مورد آن است
وبلاگ. هر گونه بازخوردی قابل تقدیر است.
ask a psychic
چهارشنبه 10 آبان 1396 06:36 ب.ظ
این پایان دادن به روز من است، اما قبل از پایان من خواندن این
پست فوق العاده برای بهبود تجربه من.
best medicare supplement plans
چهارشنبه 10 آبان 1396 05:56 ب.ظ
دوست عزیز، من وبلاگ شما را از زمان به زمان خواندن و من یکی از آنها را دوست دارم و
من فقط متعجب شدم که آیا شما نظر بسیاری از هرزنامه دریافت می کنید؟
اگر چنین است که چگونه آن را متوقف کنید، هر پلاگین یا هر چیزی که می توانید مشاوره کنید؟
من خیلی زود دریافتم دیوانه من را رانندگی می کند بنابراین هر گونه کمک بسیار قدردانی می شود.
hack chaturbate tokens
سه شنبه 9 آبان 1396 07:22 ب.ظ
Simply want to say your article is as astonishing. The clearness in your post
is simply excellent and i can assume you are an expert on this subject.
Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
Thanks a million and please keep up the rewarding work.
clash royale cheat
سه شنبه 9 آبان 1396 05:23 ب.ظ
قطعا تصور کنید که شما گفتید دلیل دلخواه شما به نظر می رسد
وب ساده ترین چیزی که توجه داشته باشید. من به شما می گویم، من قطعا حتی به عنوان irked
مردمان دیگر در مورد نگرانی هایی که آنها به روشنی نمی دانند فکر می کنند.

شما کنترل می کنید تا ناخن را با بالاترین درجه بندی کنید تا به صورت منظم، همانطور که مشخص شده است
همه چیز بدون داشتن اثر جانبی
افراد دیگر می توانند یک سیگنال بگیرند احتمالا بیشتر به دریافت مجدد خواهد رسید
متشکرم
myfreecam token generator
یکشنبه 30 مهر 1396 06:25 ب.ظ
سلام به همه، مطالب موجود در این سایت واقعا هستند
خوب برای دانش مردم شگفت انگیز است، خوب کار خوبی را ادامه دهید
همراهان
cheap phone psychic reading
دوشنبه 20 شهریور 1396 06:11 ق.ظ
من واقعا از صاحب این وبسایت سپاسگذارم که این مقاله قابل توجه را در اینجا به اشتراک گذاشته است.
cheap psychic readings
دوشنبه 20 شهریور 1396 01:54 ق.ظ
کار شگفت انگیز! این نوع اطلاعاتی است که باید در آن به اشتراک گذاشته شود
شبکه. شرم آور در گوگل برای قرار دادن این پست بالا!
بیا و با وب سایت من مشورت کنید.
با تشکر از شما =)
anonymous std testing
دوشنبه 20 شهریور 1396 12:25 ق.ظ
این چیزی است که تا حدودی از موضوع خارج شده است، اما اگر به وبلاگها بی اعتماد بودم
از ویراستاران WYSIWYG استفاده کنید یا اگر شما باید به صورت دستی با HTML کد کنید.
من بلافاصله شروع به کار میکنم اما تجربه برنامه نویسی ندارم، بنابراین میخواستم از راهنمایی استفاده کنم
کسی با تجربه هر گونه کمک بسیار بزرگی خواهد بود
استقبال مینماید!
cheap telephone psychics
یکشنبه 19 شهریور 1396 09:54 ب.ظ
بله بالاخره کسی درباره خصوصی صحبت می کند.
free std testing near me
یکشنبه 19 شهریور 1396 08:21 ب.ظ
سبک شما در مقایسه با سایر افراد بسیار منحصر به فرد است
من خواندن چیزها را از با تشکر از ارسال زمانی که شما
فرصت، حدس بزن من فقط علامت این سایت را بنویس.
std testing near me
یکشنبه 19 شهریور 1396 07:15 ب.ظ
هی اونجا! آیا من فکر می کنم اگر من وبلاگ خود را با گروه zynga خود به اشتراک بگذارم؟
بسیاری از افرادی هستند که فکر می کنند واقعا از محتوای شما لذت می برند.
لطفا اجازه دهید من را بشناسم متشکرم
chaturbate token hack generator
چهارشنبه 15 شهریور 1396 03:02 ق.ظ
آها، بحث جالب در مورد این پست در این مکان
در این وبلاگ من همه این را خوانده ام، بنابراین هم اکنون من نیز اظهار نظر می کنم
در این محل
How do I stretch my Achilles tendon?
دوشنبه 30 مرداد 1396 01:41 ب.ظ
Great article, just what I was looking for.
How do you get a growth spurt?
شنبه 14 مرداد 1396 08:16 ق.ظ
Spot on with this write-up, I honestly feel this website needs much
more attention. I'll probably be returning to read through
more, thanks for the information!
florenemajercik.soup.io
جمعه 13 مرداد 1396 10:53 ب.ظ
It's great that you are getting ideas from this article as well as from our argument made at
this place.
Rosalie
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:50 ق.ظ
I needed to thank you for this wonderful read!! I absolutely loved every little
bit of it. I've got you book-marked to look at new things you post…
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : admin administrator

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان